نوکارتو

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» مقایسه بیتکوین و طلا

مقایسه بیتکوین و طلا


آیا مقایسه بیتکوین و طلا قیاس صحیحی است؟


با شروع همه گیری کرونا، معمولاً بیتکوین و طلا با هم مقایسه میشوند. اما باید بدانیم که این قیاس درستی نیست. چرا که این دو بسیار متفاوت هستند.حتی پیش از این همه گیری و رکود اقتصادی هم بسیاری از تحلیلگران بیتکوین و طلا را در کنار هم قرار میدادند. دلیل این امر هم شهرت و معروفیت مشترک آنها به عنوان دارایی های امن و رفتار ظاهراً ضد چرخه ای و با ثبات آنها در بازار سرمایه است.

مردم عادت کرده اند که بیت کوین را طلای دیجیتال بنامند. البته باید اعتراف کنم که بسیاری از افراد فعال در این حوزه هم در گذشته چنین عبارتی را به کرّات استفاده میکردند.اگر بخواهیم امپراطور رمزارز دنیای رمزنگاری را به تازه واردان معرفی کنیم، میتوانیم بگوییم که منابع بیتکوین هم مثل طلا محدود است .و پروسه تولید (استخراج ) هردوی آنها تا حدودی شبیه به یکدیگر است.

البته ضروریست در همین ابتدای مقاله ذکر کنیم که طبق نتیجه گیری ما ،یک مشکل بسیار اساسی در این مقایسه وجود دارد. بعد از خواندن کل این مقاله متوجه خواهید شد که با وجود شباهتهایی که گفتیم، آنها کاملاً با یکدیگر فرق دارند.

بیتکوین نباید با طلا مقایسه شود.در ادامه این پست به شرح دلایلی که این دو را از یکدیگر متمایز میکند، خواهیم پرداخت. همچنین نکاتی درباره اینکه چرا بیت کوین از طلا متفاوت است؟ و پیامدهای این امر خصوصاً در شرایط بحرانی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.اعتماد


بسیاری از افراد بیشتر تمایل دارند طلا های خود را در بانک ها نگه داری کنند تا نزد خودشان. به علاوه افرادی هم هستند که به صورت غیر مستقیم در طلا سرمایه گذاری کرده اند. حال بسته به شرایط و بحرانی که ممکن است پیش بیاید، دسترسی به سرمایه ( طلا) برای این افراد مشکل میشود. شرایطی را در نظر بگیرید که دولت تصمیم میگیرد همه طلاهای موجود در بانکها را ضبط کند، چه کاری از دست این افراد بر می آید؟

در مقابل مدیریت بیتکوین در دست خود کاربران است و هیچ واسطه ای در این میان وجود ندارد. حتی اگر کاربران کوین های خود را در صرافی ها نگه داری کنند، باز هم ارز دیجیتال است و انتقال آن نسبت به یک جسم فیزیکی مثل طلا بسیار آسانتر است. سرمایه گذاری در طلا مستلزم اعتماد بی چون و چرا به سیستم مالی دولت میباشد. اما سرمایه گذاری در بیتکوین به چنین اعتمادی احتیاج ندارد.

حتی اگر طلاهای خود را نزد خودتان نگه دارید هم آخر به نوعی به سیستم مالی و واسطه ها اعتماد کرده اید. در حالی که در سیستم بیتکوین باید به پروتکل این شبکه و حافظه خودتان اعتماد کنید.
 مقایسه بیتکوین و طلا

بیتکوین و طلا


واسطه مبادله


بیتکوین و طلا هر دو در ابتدای فعالیتشان به یک منظور استفاده میشدند. زیرا هر دو در وهله اول به عنوان وسیله ای برای مبادله به کار میرفتند. با این تفاوت که طلا برای ساخت سکه استفاده میشد، اما بیتکوین وسیله ای برای پرداخت در دارک وب بود.

در حال حاضر هم از طلا برای مقاصد خاص و ثابتی هم چون دارایی ذخیره استفاده میشود. اما کاربرد بیتکوین به اندازه طلا محدود و ثابت نیست. بسیار بعید است که مردم هزینه های روزمره خود را با طلا پرداخت کنند اما مسئله درباره بیتکوین فرق میکند. و ممکن است مردم برخی از خریدهای خود را با بیتکوین انجام دهند.

بیتکوین جای خود را در بیشتر فروشگاه ها و ارائه دهندگان خدمات مثل پیتزا دومینو، خطوط هوایی نروژ یا شرکت مایکروسافت باز کرده است. این شرکتها در قبال خدمات خود از مشتریانشان بیتکوین قبول میکنند. پس همانطور که مشاهده میکنید بعید است بازرگانان و فروشنده ها از مشتری های خود طلا بپذیرند اما دریافت بیتکوین اصلاً دور از انتظار نیست.

البته تنها دلیل این امر هم دیجیتالی بودن بیتکوین است. چرا که دریافت آن را برای کمپانی ها آسانتر و ارزانتر کرده است.حداکثر عرضه


این دو دارایی اغلب با یکدیگر مقایسه میشوند، چرا که در برخی خصوصیات مشترک هستند. ظاهر امر گویای این مطلب است که منبع هر دو دارایی محدود است. حداکثر تعداد بیتکوین در بلاکچین این رمزارز، 21 میلیون میباشد. البته مقدار بیتکوین موجود تا حدودی کمتر اعلام شده. زیرا طبق اطلاعات به دست آمده 2 تا 3 میلیون بیتکوین تا کنون گم شده است. که این اتفاق میتواند از دلایل متفاوتی نشات گرفته باشد. از گم شدن کلیدهای خصوصی گرفته تا ارسال بیتکوین به آدرس های اشتباهی. ( در هنگام تایپ آدرس گیرنده بسیار مواظب باشید تا حروف را به درستی تایپ کنید. )

طبق اطلاعات موجود در سایت Thomson Reuters (GFMS) کل طلای موجود در سراسر دنیا 171،300 تن است. همانطور که برادران وینکل واس هم در آخرین مقاله خود ذکر کرده اند، حتی اگر خود ساتوشی ناکاماتو هم بخواهد، دیگر نمیتواند در کد بیتکوین دست ببرد و تعداد کل آن را عوض کند . پس تا ابد تعداد واحدهای بیتکوین 21 میلیون باقی خواهد ماند.

اما این مسئله در باب طلا صدق نمیکند. چرا که بر اساس گفته دانشمندان، ما در جهانی زندگی میکنیم که تعداد سیاره های آن نامحدود است و میتوان گفت در این کیهان بیش از 600،000 سیاره کوچکی وجود دارد که احتمال کشف طلا در آنها بسیار زیاد است.

به عنوان مثال:


ایلان ماسک قصد دارد از مریخ و سیاره های کوچک طلا استخراج کند و به زمین بفرستد.


ممکن است این مسئله در حال حاضر خیال و توهمی بیش به نظر نرسد، اما میتواند در آینده به واقعیت تبدیل شود. خوب ،پس همانطور که متوجه شدید منبع بیتکوین محدود است. اما در مقابل احتمال استخراج طلا از منابعی که فکرش را هم نمیکنیم شدنیست.بیشتر بخوانید :   انواع استخراج ارز دیجیتال


تاریخچه


در هنگام مقایسه دو دارایی توجه به این امر که” چه مدت از زمان پیدایش آنها میگذرد” هم از ضروریات به حساب می آید. تا به این جای مقاله دیدیم که تفاوت بیتکوین و طلا آنقدرها هم کم نیست.وایت پیپر بیتکوین یعنی اولین مدرکی که نام بیتکوین و بلاکچین آن در آنجا برده شده ، در سال 2008 منتشر شد.اولین بلاک بلاکچین بیتکوین هم در سال 2009 ساخته شد. بنابراین بیتکوین تنها 12 سال دارد. حال بیتکوین را از این نظر با طلا مقایسه کنید. اولین کاربرد طلا به عنوان پول حدود 700 سال قبل از میلاد اعلام شده. درست زمانی که بازرگانان لیدیه به ساخت اولین سکه های تاریخ مشغول شدند. پس بیش از 2700 سال است که بشریت از طلا استفاده میکند.
 مقایسه بیتکوین و طلا

بیتکوین و طلا


2700 سال است که در تجارت از طلا استفاده میشود اما بیتکوین چه؟


ارزش بازار بیتکوین و طلا هم بسیار متفاوت است. ارزش بازار بیتکوین 21 میلیارد دلار و طلا از ارزشی بازاری بالغ بر 9 تریلیون دلار برخوردار است. جالب اینجاست که طلا 270 برابر بیشتر از بیت کوین استفاده می شود. در حالی که ارزش بازار آن “فقط” 42 برابر بیشتر است.

این تفاوت فاحش در کاربرد آنها مقایسه را بی معنا میکند. چرا که ایجاد اکوسیستم ، ارائه دهندگان خدمات و با خبر شدن از وجود یک دارایی زمانبر است.درست است که سرمایه گذاری در بیتکوین بسیار آسانتر از طلاست، اما هنوز هم طلا در دسترس تر از بیتکوین به حساب می آید . چون تقریباً همه ارائه دهندگان خدمات مالی طلا دارند اما بیتکوین چه؟ آیا همه آنها بیتکوین عرضه میکنند؟


انتقال پذیری


عامل مهم دیگری که باعث تمایز بیتکوین از طلا میشود، قابلیت انتقال آن است. از آنجایی که هر دوی این دارایی ها ارزشمند هستند انتقال آسان آنها در مواقع بحران و آشفتگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شمش های طلایی که اغلب در فیلم های سینمایی میبینید، در بانک های مرکزی نگه داری میشوند، و حدود 12.4 کیلوگرم وزن دارند. بر عکس بیتکوینی که به اشتباه از آن به عنوان طلای دیجیتال یاد میشود اصلاً وزنی ندارد و کاملاً دیجیتالیست.

حالا در نظر بگیرید در مواقع حساس اگر مجبور به حمل طلاهای خود باشید چقدر سخت خواهد شد!!!و اما بیتکوین ! هر اندازه هم که بیتکوین یا ارز دیجیتال داشته باشید، میتوانید در یک کیف پول سخت افزاری یا گوشی همراهتان که به راحتی در جیب شما جا میگیرند، ذخیره کنید و با خود حمل کنید.


جمع بندی مطالب


مقایسه بیتکوین و طلا اصلاً قیاس صحیحی نیست. چرا که از جنبه های مختلف اعم از سابقه، کاربرد و حداکثر عرضه متفاوت هستند. بیت کوین نه تنها طلای دیجیتالی نیست بلکه جزء داراییهایی به حساب می آید که در برهه های زمانی مختلف و طی بحران ها خصوصیات منحصر به فرد و پیامدهای مربوط به خودش را دارد.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده